Hasta Yatağı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta Yatağı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta Yatağı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde insanlar birçok sebebe bağlı olarak yatağa bağlı hale gelebilmektedir. Kaza geçirme sonrasında birçok kişi felç kalarak yatağa bağımlı hale gelebilmektedir. Özellikle felç hastaları, ayak kırığı problemi yaşayan kişiler, yaşlı insanların birçoğu hayatını belli bir süre veya kalıcı olarak yatakta kalabilmektedir. Hasta yatağı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli etmenlerden birisi rahatlık ve konfordur.

Seçilen yatak hastanın bel kısmını hiçbir şekilde ağrıtmaması gerekmektedir. Yatak ne kadar yumuşak ortopedik olursa hastanın sırt, bel bölgesi daha rahat edecektir. Hastaların kolay ve rahat edebilmesi için uygun yatakların seçimi önemlidir. Hasta yatağı alırken teknolojik, uzaktan kumandalı yatakların alınması, hastaya daha çok rahatlık sağlayacaktır. Kumandalı yataklar sayesinde hastanın yanında birisi olmasa dahil hasta rahatlıkla yatağının boyunu ayarlayabilecektir.

Uzun süre yatakta kalacak olan hastaların tuvalet ve banyo ihtiyacı konusunda da zor zamanlar geçireceklerdir. Hastalara tuvalet, banyo ihtiyacının bir arada olduğu profesyonel bir yatak alınması hastaları psikolojisi olumlu yönde etkileyecektir. Eğer hasta yatakta kısa süreli olarak kalacaksa kısa süreli bir işlem geçirmişse yatağı kiralamak daha uygun olacaktır.

Yatakta yatacak olan hastanın boyu ve kilosu da yatak seçiminde önemli bir etmen olarak karşımıza çıkmaktadır. Hasta aşırı kilolu, çok uzun boylu biriyse hastanın yatağı özel olarak yaptırılmalıdır. Hasta olan kişilere yatak alırken koruyucu yan kısımlarının olması hastanın güvenliği için oldukça önemli bir etmendir. Hasta yatağı seçiminde uzman bir sağlıkçıdan talep alınabilir.

Hasta Yatağı Ne İşe Yaramaktadır?

Ameliyat sonrası durumlarda, ayak bileği yaralanmaları, kırıkları olmak üzere felçli durumlarda birçok açıdan hastalar için önemli bir yapıdır. Hasta yatakları kişilerin geçirmiş olduğu rahatsızlıktan sonra rahat etmeleri için gerekli olan bir etmendir. Hastanın yatağı ne kadar konforlu ve rahat olursa, hasta yatağın da o doğrultuda rahat edebilecektir. Hasta yataklarının ortopedik yapıları sayesinde kişiler operasyonlar sonrası oldukça rahat bir dinlenme süreci geçirmektedirler.

Hasta yatakları tekerlik olmak üzere tasarlanan yapısıyla, hastaların oda değişikliğini de desteklemektedir. Hasta yataklarında bulunan yemek yeme masası sayesinde hastalar yattıkları yerden rahat bir şekilde yemek yiyebilmektedir. Hastalar yatakta kalacakları süre içerisinde bel ve omurilik ağrıları yaşayacaklardır. Hasta yataklarının ortopedik ve pamuk yapılı yatakları sayesinde ağrılarınız son bulacaktır.

Ameliyat sonrası ve hasar sonrası dönemde kişilerin banyo ve tuvalet ihtiyaçları da hasta yataklarında rahatlıkla karşılanmaktadır. Günümüzde hasta yatakları teknolojik olarak gelişmesiyle birlikte hastalara birçok avantaj sunulmaktadır. Hasta yataklarının otomatik düğmeyle indirme ve kaldırma işlemi yapabilmesiyle kişiler istedikleri pozisyonda rahatlıkla oturabileceklerdir. Gelişmiş hasta yatakları alttan ısıtıcı özelliği bulunmaktadır.

Soğuk kış günlerinde, karlı zamanlarda hastanın yatakta üşümemesi için yatak ısıtıcıları devreye girmektedir. Aynı şekilde klimalı hasta yatakları da günümüzde profesyonel yataklarda mevcuttur. Hasta yataklarının korkuluk yapısının olmasıyla hastaların herhangi bir durumda yataktan düşmesi engellenmektedir. Günümüzdeki hasta yatakları elektrikli ve asansörlü olmak üzere hastalara kaliteli yatak hizmeti vermektedirler.

Hasta Yatağı Fiyatları Nedir?

Hasta yatakları günümüzde birçok etmene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yatakların fiyatlarını etkileyen en baş unsur yatağın işlevsel yapısıdır. Gelişmiş teknolojideki, kumandalı yataklar fiyat olarak yukarı seviyelerde işlem görmektedir. Asansörlü ve elektrikli yataklarda fiyatları etkilemektedir. Hasta yatağı fiyatları bazı durumlar SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak SGK’LI yataklar teknolojik açıdan yeterince gelişmiş değildirler.

Hasta yatağında aranması gereken en önemli işlevsellik gelişmişlik, profesyonelliktir. Hasta yataklarında yatağın yapılış malzemesine göre fiyatlar farklılıklar göstermektedir. Yatak ultra ortopedik rahatlıkta oluşması durumunda ekstra pamuk malzemesi harcanacağı için fiyatlar daha yüksek olacaktır. Yatak kiralama konusunda kişiler hastanın hastalığı kısa süreli ise kiralama yöntemini tercih etmektedirler.

Kiralık hasta yatakları fiyat konusunda daha uygun fiyatlarda olacaktır. Hasta yataklarının kiralama ücretleri tamamen sizlerin belirleyeceği gün kadar olmaktadır. Bazı durumlarda ise firmalar aylık olarak peşin ücret almaktadır. Hasta yatağı kiralamasında yatağın teknolojik kalitesine göre kiralama bedelleri değişmektedir. Hasta yatağı fiyatları konusunda günümüzde sabit bir fiyat aralığına sahip ürünler mevcut değildir. Hasta yataklarının fiyatları her geçen sene içerisinde farklılıklar göstererek hastaların hizmetine sunulmaktadır.

Hasta Yatağı Modelleri Nasıldır?

Sağlık sektörünün gelişmesine paralel olarak hasta yatakları da bu doğrultuda oldukça gelişmiştir. Günümüzde hasta yatağı denilince birçok model karşımıza çıkmaktadır. Elektrikli hasta yatakları günümüzde en çok tercih edilen hasta yatakları türlerinden birisidir. Asansörlü yataklarda son yıllarda oldukça fazla ilgi görmektedir. Bireyler hasta yatağı alırlarken modelden ziyade yatağın işlevselliğine dikkat etmektedirler.

Ahşap model hasta yatakları da piyasada modeller arasında yerini almaktadır. Manuel otomatik hasta yatakları son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirerek gelişmişlerdir. Hasta yatakları birçok yönden gerektiği alana göre farklılıklar göstermektedir. Doğum yapacak olan kişilerin doğum yatakları farklı olarak tasarlanmıştır. Aynı şekilde bazı hastalar içinde pediatik yatak modelleri günümüz tıp biliminde mevcuttur.

Düz hastane yatakları ise hastane ortamlarında kullanılan en sık modellerden birisidir. Rahatlık ve konforu yeterince iyi olmasına rağmen teknolojik açıdan pek fazla gelişmiş değildir. Rehabilitasyon hastalarına yönelikte rehabilitasyon yatakları da bulunmaktadır. Bazı yatak modelleri ise kişilerin bazı hastalıklarını tedavi edici özellikleri bulunmaktadır. Akut bakım yatakları bu alanda kullanılan en gelişmiş tedavi edici yatak modelleridir.

Hasta yatağı alırken mutlaka hastanın ihtiyacına göre yatak seçimi yapılmalıdır. Hatanın ihtiyacını karşılamayacak yatakların tercih edilmesi, hastaya hem bedensel hem de psikolojik olarak etki yaratacaktır.

https://www.webmedikal.com/

admin

    Bir Cevap Yazın

    aaa
    Open chat